Po stopách Santiniho II
Termín zájezdu: 21.07.2024
Zájezd
Pokračování našeho seriálu vlastivědně - poznávacích zájezdů po vrcholných dílech našeho nejslavnějšího barokního stavitele - Jana Blažeje Santiniho. V létě roku 2024 se tak vypravíme za jeho stavbami na Vysočinu.
Program zájezdu
Odjezdová místa a časy:
Slaný (U váhy, Šultysova ulice, zastávka MHD 6:30)
Kladno (nám. Sítná, zast. MHD u silnice u hotelu Kladno 6:50)
Praha (st. metra B Stodůlky, ulice Jeremiášova, východ z metra směr centrum 7:20)
V případě zájmu je možný na vyžádání odjezd i ze Smečna, Buštěhradu nebo z Lidic.
09:30 - 11:30 Klášter Želiv
Klášterní kostel Narození Panny Marie zde vybudoval Santini v letech 1714 - 1720. V areálu kláštera pak můžete rovněž navštívit i další části kláštera. Želivský klášter byl založen již v polovině 12. století knížetem Soběslavem. Nedlouho po založení jej převzal do své správy řád premonstrátů.
V areálu kláštera se nachází též klášterní pivovar a restaurace.
13:00 - 14:30 Zelená hora
Stavba poutního kostela sv. Jana Nepomuckého byla zahájena již v roce 1719 a základní část stavby byla pod dohledem Santiniho dokončena již roce 1722. Dále však pokračovala výstavba pěti ambitů, které byly dokončeny až po Santiniho smrti, ale důsledně dle jeho projektu, v roce 1735. Santini pojal projekt zcela individuálně, bez ohledu na dobové zvyklosti v oblasti tvarů církevních staveb, akceptoval pouze soudobé hledisko na skladbu poutního areálu. Představu stavebníka o chrámu, kde měl mít hlavní úlohu obrazec hvězdy, přetavil architekt do mimořádně působivé podoby.
Vrcholné Santiniho architektonické dílo bylo po právu zapsáno na seznam světového kulturního dědictví UNESCO.
15:00 - 17:00 Žďár nad Sázavou
V roce 1705 je zvolen novým opatem žďárského kláštera Václav Vejmluva. Vzdělaný mecenáš umění, bibliofil a zvláště stavebník, který se zasloužil o rozsáhle přestavby a novostavby v areálu cisterciáckého kláštera. V dubnu 1706 zve opat do Žďáru architekta Jana Blažeje Santiniho a ihned ho zaměstnává konkrétními zakázkami. Protože v té době byly české kraje ohrožovány další epidemií moru, byly první úkoly spojeny s touto záležitostí. Vedle stavby morového hřbitova Santini vyprojektoval základy a podstavec pro nový morový (trojičný) sloup na žďárském náměstí. Sochy na sloupu pak vytvořil sochař tyrolského původu Jakub Staenhübl. Vedle tohoto umělce jsou první Santiniho žďárské projekty spojeny s dalším významným řezbářem a sochařem - Matějem Václavem Jäckelem. Pro jeho sousoší Madony s ditětem navrhl Santini technicky zajímavou dvojitou kašnu umístěnou na prvním nádvoří kláštera. Spolupráce a osobní přátelství mezi geniálním architektem a moudrým opatem trvalo celých 17 roků a Santini během této doby proměnil Žďár na nejvýznamnější ohnisko barokní gotiky v Evropě. V areálu kláštera a zámku je dodnes dochováno několik úchvatných Santiniho staveb.
Předpokládaný návrat kolem 20 hodiny.
Přehled služeb a cen
Základní cena zahrnuje
- dopravu autokarem
- služby průvodce
Základní cena nezahrnuje
-
vstupy do objektů
- pojištění
Poznámky
Vstupy:
Zelená hora
osoba: 150 Kč
Snížené (děti do 15 let, studující do 26 let, senioři od 60 let, ZTP): 100 Kč
Klášter Želiv
Dospělí: 190 Kč
Senioři 65+: 140 Kč
Děti do 12 let: 100 Kč
Zámek a klášter Žďár nad Sázavou
Dospělí: 165 Kč
Senioři 65+: 130 Kč