CK SLAN tour - logo

Spolu s Pompejemi byla zničena další města - Herculaneum, Stabie, Oplontis a Boscoreale. Jejich znovuobjevení způsobilo Evropě kulturní šok. Všudypřítomnost erotického umění doslova převrátila dosavadní pohled na antickou kulturu. Vulkanický popel, který města zasypal, dokonale zakonzervoval budovy a předměty a umožnil nám tak poznat vzhled starořímského města střední velikosti a život jeho obyvatel.


Město Pompeje bylo založeno v 7. století př.n.l kmenem Osků v ústí řeky Sarno, které již v té době bylo užíváno jako přístav. Z počátku bylo město pod vlivem řeckým, mezi lety 525 př.n.l. až 474 př.n.l bylo pod vlivem etruským. V 5. století př.n.l bylo celé území dnešní Kampánie dobyto Samnity a od roku 310 př.n.l. bylo město pod římskou nadvládou. V Pompejích došlo kromě katastrofálního zemětřesení z roku 79 ještě k jednomu a to v roce 62, které zničilo přibližně 60 % města. Město bylo v krátkém čase znovu vystavěno, pravděpodobně ještě zdobněji a bohatěji než předtím.


Má se ze to, že obyvatelé Pompejí žili v přesvědčení, že Vesuv je vyhaslý, a varovným signálům nevěnovali pozornost. Byli zvyklí na drobné otřesy země a výrony plynů z Vesuvu. Na začátku srpna roku 79 vyschly všechny studny ve městě, ale varování stále nebylo pro místní obyvatele dostatečně silné. 24. srpna došlo tedy k oné katastrofální vulkanické erupci, která pohřbila město a zaclonila slunce v pravé poledne. Jediným očitým svědkem erupce byl Plinius mladší, který událost popsal v dopise Tacitovi. Podle jeho slov došlo k erupci kolem poledne. Nejdříve z Vesuvu vyšlehly vysoké plameny a později velký černý mrak tvaru borovice, který zakryl slunce a den se změnil v noc. Na Pompeje poté dopadaly rozžhavené kameny, které bořily budovy. Obyvatele města usmrtily jedovaté plyny uvolněné při erupci. Erupce trvala nepřetržitě 3 dny, v důsledku čehož došlo k pokrytí města asi 6 metrovou vrstvou popela.


Město Herculaneum bylo pod vrstvou popela objeveno v roce 1738, Pompeje pak v roce 1748. Od té doby bylo provedeno mnoho rozsáhlých archeologických prácí a odkryto mnoho zachovalých budov s nástěnnými malbami. Zajímavostí je, že poloha měst byla objevena již v roce 1599, ale trvalo téměř 150 let, než byl zahájen skutečný archeologický výzkum. Archeolog Giuseppe Fiorelli přišel v průběhu vykopávek s nápadem vyplnit dutiny lidských pozůstatků sádrou, což vedlo k získání věrných podob Pompejanů, kteří nestihli utéct a výraz zděšení je jasně viditelný v jejich tvářích. Pohled na tyto odlitky je šokujícím a velmi hlubokým zážitkem. Forum, lázně, mnoho domů a vil bylo překvapivě dobře zachováno. V blízkosti města byl nalezen i hotel. Pompeje jsou jediné starověké město, jehož topografie nebyla změněna a tudíž jej můžeme vidět tak, jak bylo postaveno původně. Ulice byly rovné, tvořily pravoúhlou mřížku, byly dlážděny mnohostěnnými kameny a po obou stranách lemovány obchody.

Pompeje
Pompeje

CK SLAN tour

CK SLAN tour
Poznávací zájezdy
Poznávací Zájezdy s CK SLAN tour

SLAN tour jedním z nejstarších českých specialistů na poznávací zájezdy. Cestovní kancelář byla založena již v roce 1990 a od prvních dnů existence se zaměřuje na zájezdy za poznáním do zemí celého světa.
Od roku 1990 využilo služeb CK SLAN tour více než 100.000 klientů. Od rok 1996 je nabídka poznávacích zájezdů soustřeďována do katalogu Svět na dosah.
Mezi více než 30 zeměmi, do kterých operujeme poznávací zájezdy převažují Evropské destinace, nicméně můžete s námi vyrazit i na exotičtější poznávací zájezdy například do Mexika, Spojených Arabských Emirátů, Číny, Jordánska, či USA.
Kromě poznávacích zájezdů nabízí SLAN tour také pobytové zájezdy (klasickou dovolenou) do Chorvatska, Španělska, Itálie, Francie, Mexika, SAE, České republiky či na Slovensko, Lázeňské pobyty na Slovensku, v Maďarsku a v Čechách, Lyžování v Alpách, jednodenní zájezdy a Eurovíkendy a v neposlední řadě také zájezdy na velké sportovní akce (Premier League, Serie A, Formule 1, Moto GP, NHL, Wimbledon, French Open, ZOH 2014 v Soči a další).

Kontakty CK SLAN tour:

tel.: (+ 420) 312522702
mob.: (+ 420) 604255018
e-mail: info@slantour.cz

Kompletní kontakty - CK SLAN tour